Latest campus and coronavirus information Roadrunner Return Fall 2020

Teaching Excellence


THREE AWARDS:

  • One award for tenured faculty
  • One award for tenure-track faculty
  • One award for non-tenure-track faculty

Purpose of Award

These awards are to recognize, encourage and reward accomplished faculty whose command of their respective disciplines, teaching methodologies, communication skills and commitment to learning translate into a superior learning experience for students. These awards are aimed at faculty who maintain high expectations and standards for their students, ensuring academic rigor, while meeting the challenges of motivating students and helping them develop into educated, ethical and responsible citizens.


Screening Process and Nomination Packet

A selection committee composed of faculty will review nomination packets. The nomination packet for this award will consist of only the following, assembled into a single PDF file in the order indicated:

  1. Complete award nomination form
  2. Recent letter of support/nomination from the department chair addressing the nominee's qualifications for this award
  3. Two recent letters of support from current and/or former students (two total)
  4. Statement of teaching philosophy (not to exceed five pages) that clearly discusses (with examples and rationale) all aspects of teaching including student learning outcomes, methods and assessment.
  5. Two recent syllabi
  6. Two recent, complete sets of course evaluations (including student comments, if available, and statistical summaries)

No additional materials should be submitted.

Each dean’s office should upload completed nomination packets to SharePoint by the deadline. [Specific SharePoint links will be provided to each dean's office.]

Previous recipients of the President’s Distinguished Achievement Award for Teaching Excellence are ineligible for nomination for this award.

Tenured faculty will be considered based on sustained excellence over time whereas tenure-track faculty will be evaluated based on their accomplishments to date and promise in the classroom.

Each college may submit a maximum number of nominees (based on the size of the college) per award category (for example, the College of Engineering may submit up to 6 nominations, 2 for the tenured category, 2 for the tenure-track category and 2 for the non-tenure-track category):

SEE TABLE BELOW

College Maximum Number of Nominees
CACP 1
COB 3
COE 2
COEHD 3
COLFA 4
COS 4
HCaP 3
University College 1
Honors College 1

Past Recipients

2020

Thad Bartlett, Liberal and Fine Arts
Leslie Neely, Education and Human Development
Jessica Nowlin, Liberal and Fine Arts

2019 

Mark Blizard, Architecture, Construction and Planning
Jessica Lloyd-Hazlett, Education and Human Development
Karen Williams, Business

2018 

Jamon Halvaksz, Liberal and Fine Arts
Candace Christensen, Public Policy
Keegan Gold, Sciences

2017 

Patricia Sánchez, Education and Human Development
Nazgol Bagheri, Liberal and Fine Arts
Derek Plantenga, Public Policy

2016 

Michael L. Cepek, Liberal and Fine Arts
Ian Caine, Architecture, Construction and Planning
Hector R. Aguilar, Sciences

2015 

Amy Chanmugam, Public Policy
Andria Crosson, Liberal and Fine Arts
Jill Fleuriet, Liberal and Fine Arts

2014 

Jeremy Sullivan, Education and Human Development
Kathryn Brown, Liberal and Fine Arts
Deborah Wagner, Liberal and Fine Arts

2013 

Randall Manteufel, Engineering
Jill Hernandez, Liberal and Fine Arts
Eileen Achorn, Liberal and Fine Arts

2012 

Catherine Nolan-Ferrell, Liberal and Fine Arts
David Han, Business
Marian Aitches, Liberal and Fine Arts

2011 

Can Saygin, Engineering
Jenifer Thornton, Education and Human Development
David Hansen, Liberal and Fine Arts

 

2010 

Amy Jasperson, Liberal and Fine Arts
John H. Alexander, Architecture
Karen Dodwell, Liberal and Fine Arts

2009 

Ben Olguin, Liberal and Fine Arts
Jianwei Niu, Sciences
Ron Sweet, Business

2008 

Kolleen Guy, Liberal and Fine Arts
Carola Wenk, Sciences
Thomas Cannon, Business

2007 

Richard Gambitta, Liberal and Fine Arts
Richard Utecht, Business
Misty Sailors, Education and Human Development
Cathy S. Key, Sciences

2006 

Dmitry Gokhman, Sciences
P. Elizabeth Pate, Education and Human Development
Yiuman Tse, Business
Joleen Beltrami, Business

2005 

James E. Groff, Business
Blanche Desjean-Perrotta, Education and Human Development
Michael Anderson, Business

2004 

Cheryl Linthicum, Business
Ronald C. Binks, Liberal and Fine Arts
Carmen Fies, Education and Human Development

2003 

Nandini Kannan, Business
Melvin C. Laracey, Liberal and Fine Arts
Craig M. Blount, Architecture

2002 

Daniel Engster, Liberal and Fine Arts
Susan Keehn, Education and Human Development
Lars Hansen, Engineering

2001 

Janis Harmon, Education and Human Development
Jerome Keating, Business
Vincent Di Martino, Business

2000 

Mark E. Allen, Fine Arts and Humanities
James H. McDonald, Social and Behavioral Sciences
Molly E. Lynch, Social and Behavioral Sciences

 

1999 

Robert A. Collinge, Business
Robert J. Rustowicz, Fine Arts and Humanities
Roy H. “Skip” Eno Jr., Fine Arts and Humanities

1998 

Bonnie Lyons, Fine Arts and Humanities
Carolyn Kessler, Social and Behavioral Sciences
Rama Rao, Sciences and Engineering

1997 

Jillian Heydt-Stevenson, Fine Arts and Humanities
Nancy Martin, Social and Behavioral Sciences
Janet Fetzer, Fine Arts and Humanities

1996 

Cheryl Fulkerson, Business
F. Alexander Norman, Sciences and Engineering
Carol Dyas, Sciences and Engineering

1995 

Kenneth Weiher, Business
Mary Lou Zeeman, Sciences and Engineering
Nichols Grimes, Sciences and Engineering

1994 

Eileen T. Lundy, Fine Arts and Humanities
David Johnson, Social and Behavioral Sciences
Gale Ruth Terry, Social and Behavioral Sciences

1993 

Patricia M. Harris, Social and Behavioral Sciences
Kenneth Hovey, Fine Arts and Humanities
Diane Abdo, Fine Arts and Humanities

1992 

Wendy Barker, Fine Arts and Humanities
E. Lou Curry, Business
Virginia Meyer, Social and Behavioral Sciences

1991 

Bonnie K. Lyons, Fine Arts and Humanities
Paul L. Preston, Business
Paul Kevin Davis, Social and Behavioral Sciences

1990 

G. Alberto Arroyo, Sciences and Engineering
William G. Mitchell, Business
Carol A. Britt, Fine Arts and Humanities

1989 

Richard Gambitta, Social and Behavioral Sciences
Jerome Keating, Business